Pomniki motocyklowe w Polsce

Nie ma ich w naszym kraju za wiele, a do tego wszystkie są w zachodniej części. Chyba że istnieje jeszcze jakiś, o którym nie wiem. Chętnie dodam do listy.

Pomnik Wielkiej Ucieczki | Żagań

DSC_0083Pomnik postawiony w 2010 r., w 66. rocznicę największej ucieczki więźniów obozu Stalag Luft III. Sam motocykl ma nawiązywać wyglądem do filmowego, na którym Steve McQueen (a właściwie kaskader Bud Ekins) skakał przez płot. W rzeczywistości taki manewr nie miał miejsca, wszyscy uciekali tunelem, ale wiadomo, motocykl jest bardziej medialny, nawet jeśli bardzo pośrednio związany z prawdziwymi wydarzeniami.

Okoliczności spotkania: link

Krasnal Wentyl | Wrocław

DSC_0022Jeden z 286 (na dzień dzisiejszy) wrocławskich krasnali. Swoje istnienie zawdzięcza Wrocławskiemu Stowarzyszeniu Motocyklistów „Wratislavia Bikers”, a spotkać go można u progu kościoła św. Marii Magdaleny. Głównie dlatego, że w jego pobliżu odbywają się rozmaite zbiórki i spoty motocyklistów, z okazji lub też bez.

Więcej info: link

Okoliczności spotkania: link

Pomnik pierwszego polskiego motocykla LECH | Opalenica

DSC_0088Owoc zaledwie czteroletniego epizodu w historii polskiej motoryzacji, ale jakże znaczący. Produkowany w Pierwszej Fabryce Motocykli w Polsce, w większości na podzespołach wytwarzanych rzemieślniczo na miejscu, w Opalenicy. Gdy nie nadeszły spodziewane zamówienia od wojska, w czasach ogólnoświatowego kryzysu ekonomicznego, fabrykę zamknięto. Do dzisiaj nie zachował się żaden egzemplarz motocykla. Ważne dla zwiedzających: są dwa pomniki, mały na Rynku i duży na skwerze przy ul. Poznańskiej.

Więcej info: link

Okoliczności spotkania: link

Pomnik Alfreda Smoczyka | Leszno

dsc_0005Stojący przed leszczyńskim stadionem (również jego imienia), na początku alei Gwiazd Żużla, pomnik upamiętnia tragicznie zmarłego – zaledwie rok po zdobyciu tytułu Mistrza Polski w 1949 r. – zawodnika Unii Leszno.

Więcej info: link

Okoliczności spotkania: link

Pomnik Edwarda Jancarza | Gorzów Wlkp.

jancarz_pomnikŻużlowiec zwany Eddy. Bardzo utytułowany zawodnik Stali Gorzów i najjaśniejsza gwiazda tego klubu. W trakcie dwudziestoletniej kariery stał się rozpoznawany w Polsce i za granicą (startował w lidze brytyjskiej). Dziś jego imię nosi gorzowski stadion, ma też swoją ulicę oraz właśnie pomnik.

Więcej info o sportowcu: link i o człowieku: link

Foto: Sławomir Duda-Klimaszewski (CC-BY-SA-4.0)

Pomnik dla uczczenia Jerzego Szczakiela | Opole

Indywidualny Mistrz Świata z 1973 roku. Pomnik upamiętniający jego zwycięstwo znajduje się na rondzie przy wylocie z Opola na Strzelce. Nie jest to rzeźba, lecz prawdziwy motocykl żużlowy.

Więcej info: link

Aż dziw, że nie ma nigdzie pomnika Sokoła, WSKi czy Osy. A ze sportowców – sami żużlowcy. Może kiedyś doczeka się i Taddy Błażusiak swojego ;) A pewnie i wsród podróżników, torowców czy nawet uczestników skijoeringu i innych dziwnych dyscyplin mamy wybitne postaci – jakieś propozycje? Ja myślę, że przydałby się zbiorczy pomnik Pionierek Polskiego Motocyklizmu ;)

UPDATE

Żużlowcy na rondzie Gliwickim | Rybnik

Świetna inicjatywa władz Rybnika słynącego m.in. z nietypowych pomników i tradycji żużlowych. Na rondzie Gliwickim połączono te dwie kwestie w tej dynamicznej scence i obdarowano nas aż dwoma metalowymi motocyklistami w jednym miejscu. Oby tak dalej ;)

Więcej info: link

Foto: J. Palarz / rybnik.eu

Za cynk dziękuję Czytelnikowi Maćkowi ;)

2 Comments

 1. Maciek

  Nie wiem czy do końca pasuje do powyższej kategorii, ale w Rybniku ostatnio na jednym z rond ustawiono dwóch żużlowców na maszynach.
  Więcej info (oraz garść zdjęć) w poniższych artykułach
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,kierowcy-przecieraja-oczy-ze-zdumienia-na-rondo-gliwickie-przyjechali-zuzlowcy,wia5-3266-31310-5.html
  http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/rybnik/a/zuzlowcy-z-metalu-na-rondzie-w-rybniku-zdjecia,10621819/

  Pozdrawiam
  Maciek

Dodaj komentarz