Muzea motoryzacji w Polsce

Cudze chwalicie… :P Zawsze narzekam, że u nas jest tylko kilka dużych muzeów motoryzacji (czasem łączonych z ogólnokomunikacyjnymi albo ogólnotechnicznymi) i tyle, a u Czechów w każdej szopie kryje się jakieś auto-, moto-, veteranmuzeum i ogólnie mają tam pod tym względem eldorado ;)

Idąc za ciosem, po poprzedniej mapie z pomnikami, wzięłam się zatem do zaznaczania kolejnych kolorowych punktów. No i… ekhem… wyszło, że wcale nie jest tego tak mało. Odszczekuję ;)

Muszę też nieskromnie stwierdzić, że jest to na tę chwilę chyba najpełniejsza lista tego typu przybytków. To pierwsze wytłumaczenie stworzenia listy, która wydawać by się mogła czymś wtórnym. A po drugie, po prostu najwygodniej mi mieć taką własną, opracowaną po swojemu, którą będę mogła uzupełniać albo edytować, kiedy zechcę. Tym niemniej mam nadzieję, że przyda się też innym turystom.


Zabytkowa motoryzacja to też w dużej mierze militaria, ale dla czytelności dostaną osobną mapkę. Tu muszę zaznaczyć, że tego akurat spisu nie należy traktować jako pełnego, bo nie każde wojskowe muzeum ma w zbiorach pojazdy. Wykluczyłam więc wszelkie arsenały, muzea broni białej, ORP Błyskawicy i samolotów. A za to są wystawki np. przy muzeach regionalnych ;)


Zabytkowe specjalistyczne wozy można też napotkać w co drugiej OSP, a w szczególności w muzeach pożarnictwa. Tu już mnie wyręczono i mapę można znaleźć tutaj. Można też przeszukać serwis pod hasłem „pożarnictwa”, jeszcze z jedno albo dwa się pojawią.


Lista w wersji tekstowej jest pod tym linkiem.


4 Comments

Dodaj komentarz